„Wyjść poza schemat” – odbyło się spotkanie na temat cyberprzemocy

Drukuj
Utworzono: czwartek, 23, listopad 2017

"Wyjść poza schemat|"Przemoc rówieśnicza, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy była tematem spektaklu, który dla uczniów z terenu naszej gminy wystawił Impresariat Artystyczny INSPIRACJA z Krakowa.

 

Przedstawienia odbyły się, na zaproszenie Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie, 7 i 14 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury. Internet i urządzenia mobilne zmieniły trwale świat. Są one dobrodziejstwem naszych czasów, ale dają nie tylko zabawę – niosą ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Wulgarny język, agresja słowna, dręczenie, wyśmiewanie i poniżanie innych osób przy pomocy sieci oraz telefonów komórkowych to część cyberprzemocy, która stała się jednym ze współczesnych zagrożeń.

"Wyjść poza schemat|"

Spektakl opiera się na klasycznym i niestety coraz powszechniejszym motywie „kozła ofiarnego”. Młody człowiek zostaje wykluczony ze środowiskowej grupy i poddany prześladowaniu. Pada ofiarą cyberprzemocy – obraźliwych e-maili i SMS-ów, publikowania ośmieszających go informacji i zdjęć oraz podszywania się pod jego osobę w sieci.

Bierność ofiary rozzuchwala sprawców i powoduje kolejne wybryki, prowadzące do kompletnego zastraszenia i osaczenia pokrzywdzonego – czytamy w opisie spektaklu. 14 listopada w spotkaniu uczestniczyli również: st. asp. Edward Misiołek − dzielnicowy z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie oraz z st. sierż. Barbara Pawłowska z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Omówiła najczęściej występujące formy przemocy w wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów czy pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk.

 

"Wyjść poza schemat|"

Ostrzegła także uczniów przed pochopnym udostępnianiem na portalach społecznościowych swoich danych, a zwłaszcza zdjęć i filmów. Celem programu była aktywizacja młodych widzów, wzbudzenie ich reakcji na przedstawione zjawiska i ukierunkowuje na podjęcie konkretnych działań w celu rozwiązania problemu. Miał on uświadomić, że oni sami bądź ich bliscy mogą stać się celem podobnych ataków – nie należy być obojętnym na takie zachowania i bagatelizować problemu. "Wyjść poza schemat|"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gmina Nowy Żmigród 

Saturday the 24th.