Warsztaty z rękodzieła

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 15, styczeń 2018

W miesiącach listopad i grudzień instruktorki z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie kontynuowały prace z rękodzieła na terenie gminy Nowy Żmigród, w których uczestniczyło 214 dzieci i młodzieży oraz 148 pań. Łącznie uczestniczyło 362 osoby.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Komisji z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowym Żmigrodzie, ponieważ sfinansowała cały koszt zajęć z rękodzieła. Różnorodność zajęć spowodowała, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie i wziąć udział.

Choinki ze sznurka sizalowego cieszyły się dużym zainteresowaniem w Desznicy, Gorzycach, Łysej Górze, Mytarzy, Mytarce, Nowym Żmigrodzie, Starym Żmigrodzie oraz Tokach. Ponadto wykonano choinki z łyżeczek plastikowych w Nowym Żmigrodzie i Starym Żmigrodzie. Ciekawym pomysłem były choinki i anioły ze starych książek w Nowym Żmigrodzie. Biżuteria z filcu połączona z koralikami i kamyczkami też zachwycała, wykonano korale i bransoletki w Kątach, Łysej Górze, Makowiskach, Nienaszowie, Sadkach, Starym Żmigrodzie. Kartki świąteczne też były ciekawym elementem świątecznym, wykorzystano gotowe elementy, ozdobne koraliki, pomponiki, choinki, bombki, gwiazdki taśmy ozdobne z gotowym elementem świątecznym oraz tasiemki ozdobne, wykonano je w Desznicy, Łysej Gorze, Makowiskach, Mytarce, Mytarzy, Nienaszowie i Tokach. Zajęcia frywolitkowe odbyły się w Kątach i będą kontynuowane w dalszym ciągu w późniejszym czasie. Na każdym spotkaniu w terenie były dwie grupy – dzieci i młodzież oraz panie.

 

Instruktorki przygotowały materiały – gotowe stożki choinkowe, sizalowe choinki były zaczęte, owijane sznurkiem przyklejanym na kleju. Ozdabianie choinek koralikami też wymagało wcześniejszego pocięcia na pojedyncze koraliki. Kartki świąteczne ozdabiane dziurkaczami, powycinano też gotowe elementy ozdobne. Najwięcej pracy było przy biżuterii. Filc trzeba było pociąć na pojedyncze paski o szerokości jednego centymetra, a później jeszcze na krótsze elementy. Bombki wykonane z płyt CD też wymagały dodatkowo wcześniejszego przygotowania – oklejenie z dwóch stron bristolem oraz pomalowanie i oprószenie sztucznym śniegiem oraz zabezpieczenie śniegu farbą akrylową. Te zajęcia były najbardziej pracochłonne, a pozostałe już mniej jak frywolitki czy bałwanki, mikołajki i aniołki. Czas poświęcony na przygotowanie materiałów, półproduktów, pochłonął wiele godzin. Zajęcia w terenie cieszyły się zainteresowaniem dzieci, które uczestniczyły, zawsze wracały uśmiechnięte do domu również paniom sprawiały dużo przyjemności. Byli dumni z siebie, że nauczyli się czegoś nowego. W zimowych miesiącach zainteresowanie rękodziełem na terenie gminy znacznie się zwiększyło. Nasze zajęcia co tygodniowe z „Półkola” w GOK-u mają charakter różnorodny, dzieci uczą się wiele ciekawych technik takie jak: kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, wyroby z papieru i recyklingu. Recykling ma pokazać dzieciom jak w prosty sposób można zrobić coś z niczego i jak nadać drugie życie zbędnym rzeczom.

 

Wspólnie zrobiliśmy wiele ciekawych rzeczy takich jak kartki świąteczne, ozdoby choinkowe – papierowe aniołki, bałwanki i mikołajki (recykling), bombki z płyt CD ozdabiane decoupage. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na spotkanie przychodzi około dwudziestu pięciu dzieci. W dalszym ciągu są dzieciaki z terenu naszej gminy i bardzo chętnie biorą udział w naszych ciekawych zajęciach. Klub Różnych Form w Nowym Żmigrodzie jak co roku tradycyjnie przed świętami panie wykonały choinki ze sznurka sizalowego, łyżeczek plastikowych, makaronu, starych książek – przyozdabiano je koralikami i ozdobami. Ze starych książek wykonano piękne anioły.

Choinki, anioły z książek malowaliśmy sprejem złotym i srebrnym tak samo jak i choinki z makaronu. Przed świętami pani Małgorzata Osika przygotowała pokaz z degustacja z gotowania. Wszystkim bardzo smakowało. W każdych zajęciach uczestniczyły instruktorki z GOK pomagały wykonać poszczególne elementy, bądź też nadzorowały wykonanie, bardzo często też trzeba było pomagać w zakończeniu prac z rękodzieła. Przyklejały pistoletem na gorąco ozdoby choinkowe i ozdabianie kartek świątecznych.

Instruktorki GOK

 

Wednesday the 20th.